Derya Yaman – 7th House Ceramics

Derya Yaman, 28, 7th House Ceramics kurucusu, kentsel planlama ve sürdürülebilir mimarlık tasarımı mezunu.

2019 senesinde İtalya’da yüksek lisansımı bitirdikten sonra küçük bir tatil için İstanbul’a döndüm ve ailemi , arkadaşlarımı ziyaret ettim. Mimarlık ofislerine başvurmak için portfolyo hazırlarken seramik dersleri alıyordum. Tam o sırada covid çıktı, her yer kapandı ve iş başvurularını askıya aldım. Bu arada evin bir odasını küçük bir seramik atölyesine dönüştürdüm ve seramiklerimi ailem ve arkadaşlarımla paylaşıyordum. Hayatımın ilerleyen yıllarında kendi işimi kurmak istiyordum fakat bunun bir seramik işi olacağını düşünmemiştim.

2020 yılında markamı yaratmaya karar verdim ve 7th house ceramics doğdu. Ruhsal dönüşümümden, çöküşlerimden, içimdeki çocuktan, içimdeki büyükanneden, doğadan, köpeğimden, flörtlerimden, hayal kırıklıklarımdan, özlemlerden, temelde ilişkide olduğum her şeyden ilham alıyorum.

Tasarım ve sanat çocukluğumdan beri hayatımda ve benim için kendimi ifade etme yollarından biri. Seramik duygularımı dönüştürmemi/daha coşkuyla yaşamamı sağlayan bir araç. O nedenle en baştan beri her şeyi kendim için yapıyorum ve bu bana çok büyük bir özgürlük alanı sağlıyor.

Ilk ürünlerimi paylaşırken tek düşündüğüm lokal, sürdürülebilir ve bilinçli bir şekilde, tükettiği ürünlerin ruhunu hissedebilen bir komünite ile kucaklaşabilmekti. Öyle de oldu, markamın kısa sürede geldiği noktadan çok memnunum.

İşlerimi hala evimin bir odasında yapıyorum ve her aşaması ile ben ilgileniyorum. Gelecek sene bir atölye açmayı ve workshoplar düzenlemeyi istiyorum.

Mağazaya git